Ana içeriğe atla
Doç. Dr. Yasin SÖYLER
Doç. Dr. Yasin SÖYLER

İdare hukuku ve idari yargılama usul hukuku alanlarında eserler vermiş olup çalışmalarını özellikle internet hukuku, idari yaptırımlar, kamu personel hukuku, düzenleyici işlemler, kanun hazırlama ve norm koyma alanlarında yoğunlaştırmaktadır.

ASBÜ Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı
Biyografi

Doç. Dr. Yasin Söyler 2000 yılında Aksaray Lisesi’ni birincilikle bitirmiş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2004 yılında mezun olmuştur. Yüksek lisansını Gazi Üniversitesi Hukuku Fakültesi’nde tamamlamış, yine aynı Fakültede Kamu Hukuku Açısından İnternet İçeriğinin Düzenlenmesi ve Bu Alanda Devletin İdari Yaptırım Uygulama Yetkisi başlıklı doktora tezini savunarak 2013 yılında doktor unvanını almıştır. Yeni Başkanlık Sisteminde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi isimli doçentlik tezi ile 2019 yılında doçent unvanını almaya hak kazanmıştır.

Kamu Hukuku Açısından Devletin İnterneti Düzenleme Yetkisi, Mevzuat Yapım Hukuku ve Başbakanlığın Hukuksal Rolü, Yeni Başkanlık Sisteminde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi isimli 3 tane yayımlanmış kitabı bulunmaktadır.

Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde dışarıdan ders vermiştir.

2012 yılında 6 ay süreyle, İngiliz Parlamenter Hükümet Sistemi konusunda araştırma yapmak üzere Başbakanlık tarafından İngiltere’ye gönderilmiştir.

2005 yılında Başbakanlık’ta Başbakanlık Uzman Yardımcısı olarak başladığı bürokratik görevine Başbakanlık Uzmanı ve Grup Başkanı olarak devam etmiş, belirli bir süre Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık)’nda görev almış, 2018 yılında Başbakanlığın kapatılmasıyla birlikte Cumhurbaşkanlığı Hukuk ve Mevzuat Genel Müdürlüğü’nde Raportör olarak görevlendirilmiştir. Bu süreç içerisinde birçok mevzuat çalışmasının içerisinde aktif olarak yer alan Doç. Dr. Söyler, 2020 yılında Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Hukuk Fakültesi İdare Hukuku Anabilim Dalı’na doçent olarak atanmıştır.

Doç. Dr. Söyler evli ve iki çocuk babası olup İngilizce bilmektedir.


Araştırma Alanları

İdare Hukuku, İdari Yargılama Hukuku, İdari Ceza Hukuku, Kamu İhale Hukuku


Verdiği Dersler

Doktora ve Yüksek Lisans:

İdari Ceza Hukuku

Kamu İhale Hukuku

 

Lisans:

İdare Hukuku

İdari Yargılama Hukuku


Video ve Görseller

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Kanun Hazırlama Usulü (Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Açılışının 100. Yılında "Milli Egemenlik ve Temsil" Uluslararası Sempozyumu): https://www.youtube.com/watch?v=QqAhONRe3ME

Yeni Başkanlık Sisteminde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Mevzuat Yapım Hukuku ve Başbakanlığın Hukuksal Rolü Kamu Hukuku Açısından Devletin İnterneti Düzenleme Yetkisi


Hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz.

asbu.edu.tr' yi kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.