Ana içeriğe atla

 

ASBÜ Hukuk Fakültesi bünyesinde uzlaştırmacılık, bilirkişilik ve arabuluculuk gibi topluma ve adalete hizmet eden faaliyetlerin yapılabilmesi için mevzuatın gerektirdiği sertifika eğitimleri verilmektedir.

 

Uzlaştırma Eğitimi

ASBÜ, Adalet Bakanlığı tarafından Türkiye’de uzlaştırma eğitimi vermek üzere yetkilendirilen ilk 9 üniversiteden birisidir. Bu kapsamda, 2017 yılında 11 ilde 1527 kişiye, 2019 yılında 1176 kişiye sertifika verilmiştir. Uzlaştırma eğitim materyallerinin, Uzlaştırma Yönetmeliği’nin hazırlanmasında ve Türkiye’deki cumhuriyet savcılarının eğitiminde ASBÜ Hukuk Fakültesi, etkin olarak görev almıştır.

 

Bilirkişilik Eğitimi

6754 sayılı Bilirkişilik Kanunu ile adli süreçlerde bilirkişilik görevi üstlenecek kişilerin Bilirkişilik Temel Eğitimi alması zorunlu hâle gelmiştir. Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi açtığı Bilirkişilik Temel Eğitim Programı ile görevini dürüstlük kuralları çerçevesinde bağımsız, tarafsız ve objektif olarak yerine getiren bilirkişiler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

 

Arabuluculuk Eğitimi

6325 sayılı Arabuluculuk Kanunu uyarınca yabancılık unsuru taşıyanlar da dâhil olmak üzere, tarafların üzerinde serbestçe tasarruf edebilecekleri iş veya işlemlerden doğan özel hukuk uyuşmazlıkları hakkında arabuluculuk uygulanabilir. Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesinin verdiği arabuluculuk eğitimi, arabuluculuk faaliyetinin yürütülmesiyle ilgili temel bilgileri, iletişim tekniklerini; müzakere ve uyuşmazlık çözüm yöntemleri, davranış psikolojisi ile yönetmelikte gösterilen diğer teorik ve pratik bilgileri içermektedir.

Hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz.

asbu.edu.tr' yi kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.