Ana içeriğe atla

ASBÜ HUKUK FAKÜLTESİ

 

1. ASBÜ Hukuk Fakültesi’ni kazanabilmem için AYT - TYT sınavlarında yaklaşık olarak hangi yüzdelik dilimde / sıralamada olmam gerekir?

Bu konuda geçmiş yıllara ilişkin ayrıntılı bilgi ve istatistikler için https://yokatlas.yok.gov.tr/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

2. Fakültenize yatay geçiş yapabilmem mümkün müdür?

Fakültemize yatay geçiş yapılabilmektedir. Yatay geçiş başvuruları için her yıl eğitim-öğretim dönemi başlamadan önce Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nin resmî internet sitesinde yayımlanan ilanları takip etmeniz gerekmektedir. Bu ilanlara, ASBÜ’nün internet sitesindeki “Öğrenci” sekmesinin altında yer alan “Yatay Geçiş” başlığından ulaşabilirsiniz.

 

3. Fakültenizdeki bölüm derslerine başlayabilmem için bir yıllık hazırlık eğitimini tamamlamam zorunlu mudur? İngilizce düzeyimin iyi olması halinde hazırlık eğitimini bir yıldan daha kısa sürede tamamlayabilmem mümkün müdür? Hazırlık eğitimini bir dönemde tamamlarsam bahar döneminde bölüme başlayabilir miyim?

Fakültemizde eğitim dili %30 İngilizcedir. Bu nedenle, bölüm derslerine başlayabilmeniz için Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından yapılan Yabancı Dil Yeterlik Sınavı’nda başarılı olmanız gerekir. Yabancı Dil Yeterlik Sınavı, seviyesi Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı’na (CEFR) göre B2 düzeyinde olan bir sınavdır. Yabancı Dil Yeterlik Sınavı muafiyet puanı 75’tir. Bu sınav, yılda 3 kere yapılmaktadır. İngilizce dil düzeyinize göre bu sınavlardan birinden başarılı olduğunuz takdirde, bölüme başlayabilirsiniz. Bölüme güz veya bahar dönemlerinden hangisinde başlayacağınız, başarılı olduğunuz sınavın tarihine bağlıdır.

Hazırlık eğitimi ile ilgili detaylı bilgi için https://ydyo.asbu.edu.tr/tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

4. ASBÜ Hukuk Fakültesi’nin %30 İngilizce eğitim verdiğini öğrendim. %30 İngilizce eğitim yalnızca İngilizce dil derslerinden mi oluşmaktadır?  Hukuk dersleri arasından İngilizce olarak verilen dersler var mıdır?

Fakültemizde eğitim dili %30 İngilizcedir. Bu ise müfredatta yer alan derslerin %30’unun İngilizce verildiği anlamına gelmektedir. Bu kapsamda, Akademik İngilizce derslerinin yanında hukuk derslerinin bir kısmı ve müfredata dâhil olan ilgili diğer alanlardaki bazı dersler İngilizce olarak verilmektedir. Ders içerikleri ile ilgili detaylı bilgi için https://obs.asbu.edu.tr/oibs/bologna/index.aspx linkinde yer alan “AKTS Bilgi Paketleri”ni inceleyebilirsiniz.

 

5. Fakültenizin müfredatı hakkında bilgi edinebilir miyim? Fakültenizde verilen seçimlik dersler nelerdir?

ASBÜ Hukuk Fakültesi’nde verilen derslerin ders içerikleri ile ilgili detaylı bilgi için https://obs.asbu.edu.tr/oibs/bologna/index.aspx linkinde yer alan “AKTS Bilgi Paketleri”ni inceleyebilirsiniz.

 

6. Fakültenizde derslere devam zorunluluğu var mıdır?

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim-Öğretim Yönetmeliği’nin 16. maddesine göre, derslere devam zorunluluğu bulunmaktadır.

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim-Öğretim Yönetmeliği Madde 16: “Derslere ve uygulamalara devam zorunludur. Mazeretler de dâhil olmak üzere kuramsal (teorik) saatlerin %30’undan, uygulama saatlerinin de %20’sinden fazlasına katılmayan öğrenci o dersin yarıyıl/yılsonu sınavına girme hakkına sahip olamaz.

 

7. Akademik kadronuz hakkında bilgi edilebilir miyim?

ASBÜ Hukuk Fakültesi nitelikli bir akademik kadroya sahiptir. Akademik kadromuz hakkında bilgi edinmek için internet sitemizdeki “Anabilim Dalları” ve “Akademik Kadro” başlıklarını ziyaret edebilirsiniz.

 

8. ASBÜ Hukuk Fakültesi nerededir?

ASBÜ Hukuk Fakültesi, ASBÜ Ulus Kampüsü’nde yer almaktadır. Fakültemize ulaşım bilgileri için https://hf.asbu.edu.tr/tr/ulasim-0 adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

9. ASBÜ’de öğrencilere yurt imkânı sunulmakta mıdır?

ASBÜ yurt olanakları için https://adayogrenci.asbu.edu.tr/tr/barinma adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

10. ASBÜ’de yer alan öğrenci toplulukları hakkında bilgi edinebilir miyim?

ASBÜ’de yer alan öğrenci toplulukları ve bu toplulukların faaliyet alanları ile ilgili ayrıntılı bilgi için https://sksdb.asbu.edu.tr/tr/ogrenci-topluluklari-11 adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

11. Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi lisans eğitimi ile ilgili mevzuata nereden ulaşabilirim?

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi lisans eğitimi ile ilgili mevzuata https://oidb.asbu.edu.tr/tr/mevzuat adresinden ulaşılabilir.

 

12. ASBÜ’de yer alan hukuk alanındaki lisansüstü programlar nelerdir?

Hukuk alanındaki lisansüstü programlar hakkında, internet sitemizde “Akademik” sekmesinin altında yer alan “Programlar” başlığından detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 

Not: Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından hazırlanmış olan Sıkça Sorulan Sorular sayfasına https://oidb.asbu.edu.tr/tr/sikca-sorulan-sorular-sss linkinden ulaşabilirsiniz.

 

ASBÜ KUZEY KIBRIS AKADEMİK BİRİMİ HUKUK FAKÜLTESİ

 

1. ASBÜ Kuzey Kıbrıs Akademik Birimi Hukuk Fakültesi’ni kazanabilmem için AYT - TYT sınavlarında yaklaşık olarak hangi yüzdelik dilimde / sıralamada olmam gerekir?

Bu konuda geçmiş yıllara ilişkin ayrıntılı bilgi ve istatistikler için https://yokatlas.yok.gov.tr/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

2. Eğitim ücretleri ne kadardır?

ASBÜ Kuzey Kıbrıs Akademik Birimi Hukuk Fakültesi’nin eğitim ücretleri ve bu ücretlerin ödeme bilgileri için https://kktc.asbu.edu.tr/tr/odeme-bilgileri adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Not: ASBÜ Kuzey Kıbrıs Akademik Birimi’ne yönelik hazırlanmış olan Sıkça Sorulan Sorular sayfasına https://kktc.asbu.edu.tr/tr/sikca-sorulan-sorular linkinden ulaşabilirsiniz.

Hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz.

asbu.edu.tr' yi kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.