Ana içeriğe atla
Prof. Dr. Mustafa AVCI
Prof. Dr. Mustafa AVCI

Ceza Hukuku ve Hukuk Tarihi alanlarında eserler vermiş olup çalışmalarını özellikle Osmanlı ceza hukuku alanında yoğunlaştırmıştır.

Hukuk Fakültesi Kamu Hukuku Bölüm Başkanı

Hukuk Fakültesi Hukuk Tarihi Anabilim Dalı Başkanı

Hukuk Fakültesi İslam Hukuku Anabilim Dalı Başkan v.

Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Anabilim Dalı Başkanı

Adalet mülkün temelidir. Ahlakı çekip alınca insandan geriye bir şey kalmaz.


Prof. Dr. Mustafa Avcı, Ceza Hukuku ve Hukuk Tarihi alanlarında eserler vermiş olup çalışmalarını özellikle Osmanlı ceza hukuku alanında yoğunlaştırmıştır. Türk Hukuk Tarihi, Osmanlı ceza hukuku genel hükümler, Osmanlı ceza hukuku özel hükümler ve Hukuk Tarihimizde Hapis kurumu kitap çalışmaları ile bu alanın tanınan isimleri arasında yer almaktadır.  

Prof. Dr. Avcı, gençlerin suçluluk ve kötü alışkanlıklarla mücadele etmelerine destek olmak amacıyla, kamu kurumlarında, üniversitelerde ve sivil toplum kuruluşlarında konferanslar vermektedir.Biyografi

Prof. Dr. Mustafa Avcı 1965 Adana, Kozan doğumludur. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1984 yılında mezun olmuştur. Yüksek lisansını ise Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde 1987 yılında İslam’a Göre Sigorta konulu tez ile tamamlamıştır. Doktor unvanını 1994 yılında, Ord.Prof.Dr. Sulhi Dönmezer danışmanlığında yazdığı Hürriyeti Bağlayıcı Cezalara Seçenekler konulu doktora tezi ile İstanbul Üniversitesi’nden almıştır. İstanbul Adli Yargı Hakim Adaylığı, Göynük ve Kelkit hâkimliği görevlerinden sonra sırasıyla Dicle ve Selçuk Üniversitelerinde görev yapan Prof. Dr. Mustafa Avcı, hâlen Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nde görev yapmaktadır.

1995'te yardımcı doçentliğe atanan Avcı, 2001 yılında "Hukuk Tarihimizde Hapis Kurumu" adlı doçentlik tezi ile doçentliğe yükselmiştir. Osmanlı Hukukunda Suçlar ve Cezalar başlıklı profesörlük takdim tezi ile 2007 yılında profesör kadrosuna atanmıştır.

Prof. Dr. Mustafa Avcı 2008-2018 yılları arasında Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Adalet Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü ve aynı yıllar içerisinde Anadolu Üniversitesi Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Konya İl Sınav Koordinatörlüğü görevlerini üstlenmiştir.

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesinde Hukuk Fakültesi Kamu Hukuku Bölüm Başkanlığı, Hukuk Tarihi Anabilim Dalı Başkanlığı, Hukuk Fakültesi İslam Hukuku Anabilim Dalı Başkan vekilliği ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Anabilim Dalı Başkanlığı görevlerini yürüten Prof. Dr. Avcı, aynı zamanda ÜAK Sosyal Bilimler ve Sanat Etik Kurulu üyesidir.

Prof. Dr. Avcı evli ve üç çocuk babası olup Arapça ve Fransızca bilmektedir.


Araştırma Alanları

Osmanlı Ceza Hukuku

Hukuk Tarihi

İslam Hukuku

Ceza Hukuku

Aile Arabuluculuğu


Verdiği Dersler

Video ve Görseller

Osmanlı Ceza Hukuku Özel Hükümler 1 Osmanlı Ceza Hukuku Özel Hükümler 2