Ana içeriğe atla
Prof. Dr. Hayrunnisa ÖZDEMİR
Prof. Dr. Hayrunnisa ÖZDEMİR

Tıp Hukuku'nu Özel Hukuk'a aktaran ilk akademisyenlerden, Medeni Hukuk'un bütün dallarında çalışmalarıyla bilinen bir akademisyen.

  • ASBÜ Hukuk Fakültesi Medeni Hukuk Anabilim Dalı Başkanı
  • Üniversite ve Özel Sektör tarafından çıkarılan dergilerde Hakemlik

Bilgi güçtür.” Bacon


Cumhuriyet döneminde kurulmuş olan ilk hukuk fakültesi özelliğini taşıyan Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde hem lisans hem de yüksek lisans ve doktora eğitimi almıştır.

Lisansüstü eğitimini Medeni Kanun’umuzu aldığımız İsviçre’de İsviçre Hükumeti tarafından verilen hükumet bursu vasıtasıyla İsviçre’nin saygın üniversitelerinde, alanında meşhur hocalarının yanında araştırmalarını tamamlamıştır.

Doktora sonrasında, Erzincan Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde YÖK Kanunu 35. madde uyarınca on yıllık zorunlu hizmetini tamamlamıştır.

Erzincan Üniversitesi’nde, Engelli Birimi’nde uzun zaman görev alarak engellilerin topluma entegrasyonu konusunda faaliyetlerde bulunmuştur. Bu alanda gerçekleştirilen toplantı, sempozyum ve kongrelerde tebliğler sunmuştur.  Biyografi

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde lisans eğitimimi tamamladım. Yüksek lisans ve doktoramı aynı üniversite kapsamında tamamladım. Doktora çalışmam sırasında İsviçre Basel ve Fribourg Hukuk Fakülteleri'nde bulundum. Doktora tez çalışmam, “Telekomünikasyon Alanında Kişisel Verilerin Korunması”dır. Doktora çalışmalarım sırasında İsviçre Devlet Bursu alarak 12 ay İsviçre Fribourg ve Basel Üniversitelerinde misafir araştırmacı olarak bulundum. Doktora sonrası zorunlu hizmet görevimi yerine getirmek üzere Erzincan Hukuk Fakültesi'ne geçtim. Erzincan Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde 2014 yılında “Türk Borçlar Kanunu'nda ve Viyana Satım Sözleşmesi'nde Ayıptan doğan Sorumluluğun Şartları” çalışma ile doçent unvanını aldım. 2017 yılında 6 aylık TÜBİTAK bursu ile profesörlük tez çalışmaları dolayısıyla İsviçre Fribourg’da bulundum. Bulunduğum süre zarfında, kütüphane araştırması yaparak İsviçre Hukuku'nda son dönemde yazılmış bütün eserleri tarama fırsatı buldum.  Erzincan'da zorunlu görevimi tamamladıktan sonra 2018 Ağustos ayında Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde Medeni Hukuk Kürsüsü öğretim görevlisi olarak atandım. Halen aynı üniversitede Medeni Hukuk Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapmaktayım.  Medeni hukukun bütün alanlarında ve Türk Borçlar Kanunu'na dâhil alanlarda yayınlanmış makalelerim bulunmaktadır. Yan dal olarak çocuk hukuku, sağlık ve kişisel verilerin korunması alanlarında çalışmaktayım. Sözü geçen bu alanlarda birçok yüksek lisans ve doktora tezlerinin yönetilmesinde ve jüri üyeliklerinde bulundum. Üniversitelerin dergilerinde ve özel sektör tarafından çıkarılan hukuk dergilerinde Medeni Hukuk ve Borçlar Hukuku alanında ve yan dallarında hakemlik yapmaktayım. İngilizce ve Almanca bilmekteyim.


Araştırma Alanları
  • Tüketici Hukuku
  • Kişisel Verilerin Korunması
  • Çocuk Hukuku
  • Viyana Satış Sözleşmesi
  • Telekomünikasyon Hukuku
  • Mecellede ve Türk medeni Hukukunda bulunan ortak kurumların tespiti

Verdiği Dersler
  • I. Dönem; 

Yüksek lisans: Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu/ İfa ve İfa Engelleri

Doktora: Eser Sözleşmesi

  • II. Dönem;

Yüksek Lisans: Tüketici Hukuku,

Doktora: İş Görme Sözleşmeleri


Video ve Görseller

Doç. Dr. Hayrunnisa Özdemir - Tüketicilerin Kişisel Verilerinin Korunması: https://www.youtube.com/watch?v=kfc73i7Q10s

Doç. Dr. Hayrunnisa Özdemir - Yeni TKHK ve TBK Çerçevesinde Otomotiv Sektöründe Satıcının Ayıplı Maldan Dolayı Sorumluluğu: https://www.youtube.com/watch?v=dpfGDxplV40

 

Eser Sözleşmesinde İş Sahibinin Ücret Ödeme Borcu Çocuk Hukuku (Ders Kitabı) Sağlık Hukuku Alanında Teşhis ve Tedavi Sözleşmesi Türk Borçlar Kanununa ve Viyana Satım Sözleşmesine (CISG) Göre Ayıptan Doğan Sorumluluğun Şartları Elektronik Haberleşme Alanında Kişisel Verilerin Özel Hukuk Hükümlerine Göre Korunması


Hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz.

asbu.edu.tr' yi kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.